top of page

Zbroja

​Jednym z najbardziej rozpoznawalnym elementem ekwipunku byÅ‚y skrzydÅ‚a. ByÅ‚ one zbudowane z dwóch drewnianych listw o dÅ‚ugoÅ›ci 119 cm. Na górze byÅ‚y umocowane pióra. SkrzydÅ‚a husarskie miaÅ‚y charakter ozdobny, stosowano je w czasie parad i uroczyÅ›ci. SkrzydÅ‚a mogÅ‚y też oddziaÅ‚ywać przede wszystkim na psychikÄ™ przeciwnika. SkrzydÅ‚a peÅ‚niÅ‚y również funkcje obronne na przykÅ‚ad przed Arkanami Tatarów.

​Drugim ważnym elementem byÅ‚a zbroja. Husarze mieli póÅ‚zbroje pÅ‚ytowe. Pod spodem byÅ‚a kolczuga. Zbroja husarska formÄ™ tÄ… osiÄ…gnęła w latach 30 i 40-tych XVII w (czasy panowania WÅ‚adysÅ‚awa IV). CharakteryzowaÅ‚a siÄ™ dużą odpornoÅ›ciÄ… przy niewielkim ciężarze (kilkanaÅ›cie kilogramów). NadawaÅ‚a siÄ™ idealnie do ulubionego sposobu wojowania Polaków tj. do szybkiego zniszczenia siÅ‚ wroga poprzez szarżę. ByÅ‚y dwa rodzaje zbroi

Zbroja-płytowa

Zbroja-karacena

HeÅ‚m husarski wywodzi siÄ™ od otwartego heÅ‚mu stożkowego pochodzenia wschodniego, zwanego też szyszakiem, który używany byÅ‚ w Å›redniowiecznej Polsce i na Rusi. Elementem charakterystycznym szyszaka byÅ‚o jego zwieÅ„czenie, tzw. szysz, w postaci tulei na pióropusz lub grot.

HeÅ‚m husarski wykonany byÅ‚ z żelaza, skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z póÅ‚kolistego dzwonu, podszytego skórÄ… z wysokim i efektownym grzebieniem. GrzebieÅ„ najprawdopodobniej zostaÅ‚ przejÄ™ty od używanego na zachodzie Europy szturmaka. Do dolnej części dzwonu przynitowany byÅ‚ otok. Elementem charakterystycznym byÅ‚ przynitowany do otoku daszek z nosalem, który rozszerzaÅ‚ siÄ™ na koÅ„cu w wydatnÄ… zasÅ‚onÄ™ twarzy, o ksztaÅ‚cie zbliżonym do liÅ›cia. Jego wykrój nawiÄ…zywaÅ‚ wyraźnie do stylistyki wschodniej. Do otoku przymocowane byÅ‚y także nakarczek i policzki, w których wyciÄ™te byÅ‚y otwory sÅ‚uchowe, najczęściej w formie serca. HeÅ‚my, podobnie jak caÅ‚a zbroja husarska posiadaÅ‚y wiele elementów dekoracyjnych np. mosiężne guzki umieszczone na policzkach. Dekoracje podkreÅ›laÅ‚y pozycjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i wojskowÄ… husarzy.

bottom of page