top of page

Szable

​GÅ‚ównym uzbrojeniem husarzy byÅ‚a kopia i szabla. Kopia husarska byÅ‚a dÅ‚uższa (od 4,5 do 5,5m). UmożliwiaÅ‚o to np. pokonywanie zachodniej piechoty pikinierskiej (dÅ‚ugość pik ok. 5m). TÄ… swojÄ… - niespotykanÄ… gdzie indziej - dÅ‚ugość osiÄ…gano przez drążenie drzewca od ostrza aż po kulÄ™ . ZaÅ› szabla, która przywÄ™drowaÅ‚a do nas z WÄ™gier, byÅ‚a bardzo dobrÄ… broniÄ… kawaleryjskÄ….

Koncerz to rodzaj dÅ‚ugiego miecza którego husarze używali po skruszeniu kopi. Z uwagi na dÅ‚ugość gÅ‚owni i jej stosunkowo maÅ‚y przekrój, byÅ‚a to broÅ„ bardzo Å‚amliwa, stÄ…d niewiele przetrwaÅ‚o do dziÅ› oryginalnych koncerzy.

​Nadziak jest to broÅ„ obuchowa, majÄ…ca na krótkim trzonie żeleźce z ostrym dziobem, lekko zagiÄ™tym ku doÅ‚owi. Po drugiej stronie znajduje siÄ™ mÅ‚otek, czasem przybierajÄ…cy ksztaÅ‚t gÅ‚owicy buzdygana. BroÅ„ ta byÅ‚a bardzo popularna wÅ›ród szlachty, noszono jÄ… czÄ™sto przy sobie, a jej duża skuteczność w bezpoÅ›rednim starciu powodowaÅ‚a, że byÅ‚a ona przyczynÄ… wielu zabójstw. Z tego to powodu sejmy podejmowaÅ‚y (w latach 1578, 1601 i 1620) uchwaÅ‚y zakazujÄ…ce noszenia tej broni przez cywilów. Jedynie wojsko mogÅ‚o jej używać. Sam jednak fakt, że ustawy te tak czÄ™sto ponawiano, Å›wiadczy, że nie byÅ‚y one zbytnio przestrzegane. W wojsku, także w husarii, broÅ„ ta byÅ‚a szczególnie przydatna w starciu z przeciwnikiem osÅ‚oniÄ™tym pancerzem (kolczugÄ…) lub też zbrojÄ… pÅ‚ytowÄ….

bottom of page