
Bitwy
Husaria to polska formacja kawaleryjska. Nie przegrała żadnej bitwy przez 125 lat, siejąc panikę w szeregach wroga. Odnosiła zwycięstwa nawet nad pięciokrotnie liczniejszym przeciwnikiem.
Najważniejsze bitwy:
-
Pod Curtea de Argesz 1600 r. - pięciokrotnie liczniejsza armia wołosko-mołdawska pierzcha z pola bitwy
-
Kircholm 1605 r. - liczni najemnicy zaciÄ…gnÄ™li siÄ™ do armii szwedzkiej z zastrzeżeniem, że nie bÄ™dÄ… musieli walczyć z już wówczas bardzo znanÄ… polskÄ… jazdÄ…. Dowództwo szwedzkie musiaÅ‚o im znacznie podnieść żoÅ‚d, gdy okazaÅ‚o siÄ™, że jednak przyjdzie im walczyć z HusariÄ…. W wyniku bitwy wiÄ™kszość z nich poniosÅ‚a Å›mierć- straty szwedzkie wyniosÅ‚y ok. 7000 żoÅ‚nierzy, po stronie polskiej zginęło sto osób .
-
KÅ‚uszyn 1610 r.- ze wzglÄ™du ogromnÄ… przewagÄ™ liczebnÄ… Rosjan, niektóre chorÄ…gwie husarii musiaÅ‚y nawet dziesięć razy szarżować na przeciwnika. Na polu bitwy, na którym po obu stronach walczyÅ‚o przeszÅ‚o 40.000 osób po stronie polskiej polegÅ‚o ok 220 walczÄ…cych, w tym ok. 100 husarzy, po stronie nieprzyjaciela ponad 5000 polegÅ‚ych.
-
Chocim 1621 r. - 8000 husarzy - największa liczba husarzy na polu bitwy. Szarża husarii spędziła z pola piętnastokrotnie liczniejsze wojska tureckie, na widok czego młody sułtan Osman II rozpłakał się z żalu i bezsilności.
-
Połonka 1660 r. - Husarz litewski przebił kopią 6-ciu Moskali jednocześnie.
-
WiedeÅ„ 1683 r. - sprzymierzone wojska austriackie i niemieckie spowolniÅ‚y atak by móc podziwiać szarżę Husarii na armiÄ™ tureckÄ…

